Allah (c.c) Bir Kulunu Severse!!!

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
20 Ekim 2014, 07:23:04
12260 Mesaj 2680 Konu Gönderen: 1923 Üye
Son üye: ukalaulema
Maneviyat.com  |  İLİM MECLİSİ  |  Kur'an-ı Kerim  |  Yazılar  |  Allah (c.c) Bir Kulunu Severse!!! 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Allah (c.c) Bir Kulunu Severse!!!  (Okunma Sayısı 8405 defa)
ene_meczub
Ukab
Admin Yardımcısı
Aktif Üye

« : 06 Ocak 2010, 13:29:28 »

İnanıp yararlı iş işleyenleri Rahman sevgili kılacaktır. Meryem 96

Allah sevgisi, Allah'ın sevdiği bir kul olabilmek. Hayatın anlamı, ölümlü bedenin ab-ı hayatı, karanlık gecenin nurlu sabahı, yağmurun ardındaki gökkuşağı, baldan bile tatlı Allah aşkı. Konuya katılımlarınızı bekliyorum...

Beşairul Kur’an: Allah’a, Allah’ın dinine, Allah’tan gelenlere Allah’ın istediği şekilde iman eden ve bu imanlarını söz planında, iddia planında bırakmayarak amele dönüştüren, iman kaynaklı bir hayat yaşayan, hayatlarını imanlarıyla düzenleyen, salih ameller işleyen, fıtratlarına uygun hareketlerde bulunan müminleri sevgili kılacağım diyor Rabbimiz. Ben onlar için bir sevgi peyda edeceğim. Yeryüzünde kullarımın kalplerine onların sevgisini koyacağım, herkes onları sevecek diyor Rabbimiz. Allah sevdiği sâlih kullarına onların güzel amellerinin elbisesini giydirir, amellerinin, ahlaklarının kisvesine büründürür de onları herkese sevdirir. Herkes onları sever, herkes saygı duyar onlara. Rasulullah efendimiz de bir hadislerinde: “...Cebrâil’e emrederek ben falan falan kullarımı seviyorum, sen de sev ve onları yerdekilere sevdir” buyurduğunu anlatır.

Canım kurban olsun senin yoluna, Adı güzel kendi güzel Muhammed
Gel şefaat eyle kemter kuluna, Adı güzel kendi güzel Muhammed
Sen Hak peygambersin şeksiz gümansız, Sana uymayanlar gider imansız.
Aşık yunus neyler dünyayı sensiz, Adı güzel kendi güzel Muhammed
ene_meczub
Ukab
Admin Yardımcısı
Aktif Üye

« Yanıtla #1 : 06 Ocak 2010, 19:43:35 »

Büyük Kur’an Tefsiri: Bu ayet iman eden ve salih amellerde bulunan kimselerin Allah tarafından kılınmış bir sevgilerinin olduğunu haber vermektedir. Bu sevgiyi Cenab-ı Hak iman ve salih amelleri sebebiyle insanların kalplerine yerleştirmiştir.

ene_meczub
Ukab
Admin Yardımcısı
Aktif Üye

« Yanıtla #2 : 06 Ocak 2010, 23:54:32 »

İmam Fahreddin-i Razi: Allah Teâlâ, o mü'minler için kalblerde bir sevgi meydana getirecek ve kendilerinden bu sevgiyi kazanmak için bir gayret olmadığı ve akrabalık, sadaka verme, iyilik yapma gibi, insanların kalblerinin sevgisini kazanmalarına sebeb olacak şeylere başvurma olmadığı halde Allah onlar için bu sevgiyi kalblerde yeşertecektir. Bu, ancak Allah'ın yaratıp, velilerine has tarzda ve sebebsiz olarak meydana getirdiği bir keramet (ikram)dır… Bu sevgi, veliler için bir yüceltme ve mertebelerini yükseltmedir.

ene_meczub
Ukab
Admin Yardımcısı
Aktif Üye

« Yanıtla #3 : 07 Ocak 2010, 11:06:52 »

Tefsirül Münir: Yüce Allah onların başkalarına bir sevgi izhar etmeleri söz konusu olmaksızın, başkalarının kalbinde bir sevgi var edecek, insanlar onları sevecektir. Ayrıca onlar da kendi aralarında birbirlerini seveceği gibi, Yüce Allah da onlardan razı olacaktır.

Onlara karşı sevgi tohumlarını insanların kalplerine kendileri tarafından bir sevgi gösterisi olmaksızın akrabalık, bir iyilik yapmak ve buna benzer sevgi duyma sebeplerine de yönelmeksizin, yerleştireceğini açıklamaktadır.

Şüphesiz Allah'ın Rasulü'nü tasdik edip doğrulayanlar; farz ve nafile türünden salih amel işleyip helâli helâl, haramı haram bilenlere, Allah'ı razı edecek işler yapanlara karşı sevgi tohumlarını salih kulların kalplerinde candan bir sevgi halinde yeşertecektir. Salih ameller, Muhammedi şeriata tabi oluşu dolayısıyla Yüce Allah'ı razı edecek işlerdir.

Semavi
Administrator
Aktif Üye

Kimine göre forum, bize göre bir aile

« Yanıtla #4 : 07 Ocak 2010, 17:52:59 »

Merhum Hafız Halil Necati Efendi ile İslâm mecmuasının 159. sayısında yapılan röportajdan bir kesit:

Soru: Toplumun değişik kesimlerinden kimi tanıdıysam sizden sevgi ve saygıyla bahsediyor, hürmetlerini iletmemi istiyorlar. Bunun sebebi sizce ne olabilir?

Cevap: Allah'ımızın işi, söylemek bana düşmez.. ancak şöyle denir, "Bir insanı Allah severse, onu kullarına da sevdirir." İnşaallah Allah'ın sevgisine mazhar olmuşuz da, ondan seviliyoruz belki.

Soru: Gençlere neler tavsiye edersiniz?
Cevap: En iyi hizmet olarak "Emri bil-ma'ruf, nehyi anil-mün-ker'i tavsiye ederim. Bu her müslümanın vazifesidir. "Bir kişinin hidayetine sebep olmak da, dünyadaki nafıadan hayırlı" derler. Dünyanın varlığı bir kişinin olsa ve hayır yolunda harcasa bile bir kişinin hidayetine sebep olmanın sevabına denk olamıyor. Onun için emri bil-ma'ruf u tavsiye ediyoruz.

Huzur(u) bulmak için www.kuranvakti.com
Maneviyatınız için www.maneviyat.com
Gençleriniz için
www.hayatname.com
Çocuklarınz için
www.bizimpark.com
Dosyalar için
www.iyidosya.com  
-------------------------------------
Size göre, size özel, sizin için!..
ene_meczub
Ukab
Admin Yardımcısı
Aktif Üye

« Yanıtla #5 : 08 Ocak 2010, 10:56:09 »

Saffetüt Tefasir: Allah, iyi kullarının kalplerinde o mü'minler için bir sevgi ve dostluk meydana getirecek. Rabî şöyle der: Allah onları sever, onları insanlara da sevdirir.

Şifa Tefsiri: İman edip, ameli salih işleyenlere Rahman şüphesiz, sevgi verecektir. (Herkes onları sevecek). Bizi yaratan Allah, sevdiklerimizi yaratan Allah, sevgimizi yaratan da Allah'dır. Eğer mü'min insanlar tarafından sevilmek istiyorsak herkesi bulup gönlünü almaya gücümüz de yetmez. Paramız da yetmez. Zamanımız da yetmez. Ama bütün gönülleri yaratan Allah'a kendimizi sevdirmemiz gerekiyor, O severse sevdirir.

ene_meczub
Ukab
Admin Yardımcısı
Aktif Üye

« Yanıtla #6 : 09 Ocak 2010, 09:25:36 »

Taberi Tefsiri: İman edip salih amel işleyenler var ya, şüphesiz rahman olan Allah, onları sevdirecektir. Şüphesiz ki Allah'a, peygamberlerine ve rableri katında kendilerine gelen emir ve yasaklara iman eden ve helalleri işleyip haramlardan kaçınarak salih amel işleyen kulları rahman olan Allah, dünyada mümin kullarına sevdirecektir. Mümin kullarının kalbine, onları sevme duygusunu yerleştirecektir. Allah Teala, kendi rızasını kazanan kulunu diğer mümin kullarına sevdirir. Onu, diğer mümin kardeşleri arasında mutlu kılar, huzura kavuşturur.

Fizilal’il Kur’an: Burada ifadesini bulan "sevgi"nin havası kalpleri okşayan, ılık bir meltem estiriyor, gönülleri ısıtan bir hoşnutluk yazıyor. Bu yücelikler âleminden kaynaklanarak yeryüzüne ve insanlara saçılan, tüm evreni doldurup taşıran bir sevgidir

ene_meczub
Ukab
Admin Yardımcısı
Aktif Üye

« Yanıtla #7 : 10 Ocak 2010, 23:36:55 »

Ömer Nasuhi Bilmen: (o kimseler ki İmân ettiler) Allah'ın birliğini tasdik, şirkten uzak bulundular (ve güzel güzel amellerde) ibadetlerde, güzel ahlâkî muamelelerde (bulundular) böyle üzerlerine düşen vazifeleri yerine getirdiler, insanlık şerefini korudular, artık (muhakkak ki. Rahman) kulları hakkında rahmeti, lûtf ve ihsanı sonsuz olan Yüce Yaratıcı (onlar için) o seçkin müminler için meleklerin, Peygamberlerin ve diğer ihlaslı müminlerin kalplerinde (bir sevgi) bir muhabbet, bir dostluk, bir teveccüh ve iltifat hissi (vücude getirecektir.) o iyi müminler, böyle bir muhabbet ve teveccühe mazhar olurlar. Bu, güzel inançlarının, amellerinin bir manevî mükâfatı demektir. Böyle bir muhabbete mazhar olan zat elbette ki, Allah katında da büyük bir mevkie nail bulunmuş olacaktır. İşte iyi bir müminin kendi tarafından birtakım sebeplere, propagandalara teşebbüs edilmeksizin böyle müminlerin kalplerinde bir muhabbete kavuşmayı, pek gıptaya değer bir mazhariyettir ve bu muhabbet, daimidir, bunun faidesi ahirette de görülecektir. Nitekim nice asırlarca önce dünyadan ahirete irtihal etmiş bir kısım zatlar vardır ki, onların haklarında, bugünkü müminler de kalben büyük bir muhabbet ve hürmet beslemektedirler. Ashab-ı Kiram ile İslâm mücahidleri bu cümlelerdendirler.

Elmalı: İman edip, salih amel işleyenler var ya, Rahmân (olan Allah) onları (gönüllere) sevdirecektir.

ene_meczub
Ukab
Admin Yardımcısı
Aktif Üye

« Yanıtla #8 : 11 Ocak 2010, 16:36:57 »

İsmail Hakkı Bursevi Ruhul Beyan: İman edip, salih amel işleyenleri Rahman sevgili kılacaktır. Kalb ve beden amellerini birleştiren mü'min ve salih amel sahipleri için Rahman, iman ve güzel amellerinden dolayı kalblerde sevgi ve muhabbet yaratacaktır.

ene_meczub
Ukab
Admin Yardımcısı
Aktif Üye

« Yanıtla #9 : 12 Ocak 2010, 11:42:07 »

Mahmud Es'ad Coşan Hoca Efendi: Bizim bu kâinatta asıl vazifemiz, Allah'ın sevgili kulu olmaktır, sevgisini kazanmaktır. Bunun ilmi, bunun yolu tasavvuftur kardeşlerim!.. Allah'ı tanımanın, sevmenin, Allah tarafından sevilmenin yolu tasavvuftur. Başka bir ilim değil... Mekanik değil, matematik de değil; fizik de değil, kimya da değil, tarih ve coğrafya da değil... Allah'ı öğretmeyi hedef alan, Allah'ı sevmeyi bize öğretecek olan, Allah'ın sevmesini sağlayacak yolları gösteren bir kitap, bir ilim, bir yol, bir mektep, bir dershane biliyor musunuz?.. Allah'ı sevmenin, Allah tarafından sevilmenin yolunu gösteren ilim, bilgi, yol, metod, tasavvuftur. Hepimizin Allah'ın sevgisini kazanacak bir kul olmaya özenmemiz, çalışmamız lâzım!..

Bunu biz şimdiden yapmalıyız. Ecel gelip insanın kapısına dayandığı zaman, Azrâil geldiği zaman değil; şimdi gençken, sıhhatliyken, akıllıyken, elimizde fırsat varken, hayatı değiştirmek, yönlendirmek, değerlendirmek imkânımız varken bunu düşünmeliyiz. Aklımızı, mantığımızı ortaya koymalıyız. Dünya işlerinde başarımızı düşündüğümüz gibi, işten işe koştuğumuz gibi, firmamızı daha başarılı bir hale getirmeğe çalıştığımız gibi; Allah'ın huzurunda iyi bir kul olmayı başarmayı da düşünmeliyiz. Hattâ önce onu düşünmeliyiz, öteki işleri ona göre ayarlamalıyız.O halde hayatımızı imanımıza göre, Kur'an'a göre, irfana göre düzenlemeliyiz. İrfan dediğimiz şey, tasavvuftur. Hayatımızı Kur'an'a göre, Allah'ın rızasını kazanacak şekilde, akıllıca, uyanık, zekî, basîretli bir şekilde planlamalıyız. Bunun yolu yöntemi, işte o ilmin içindedir. Ona çalıştığı zaman insan, Allah nasib ederse olur.

Allah kimi seviyor?.. Bir kere Allah-u Teâlâ Hazretleri mutî kullarını seviyor, âsî kullarını sevmiyor. Demek ki, Allah neleri emretmiş, bileceğiz, itaat edeceğiz; âsî olmayacağız.

Sonra, Allah günahlardan kaçınan, çekinen kullarını seviyor. Günahkâr kulları sevmiyor. O halde takvâ ehli olacağız, günahlardan kaçınacağız.

Sonra, Allah güzel huylu kulları seviyor. O halde güzel huyları öğrenmeliyiz, edinmeliyiz. Kötü huylarımız varsa, onlardan kurtulmalıyız, onları atmalıyız. Allah güzel huylu kulları seviyor. İtaatli kulları, emrini tutan kulları seviyor. Günahlara sapmayan kulları seviyor. Huyları güzel olan kulları seviyor. O halde bu üç şeyi yapmamız lâzım!..

Bunun bir sırrını söyleyeyim size, Peygamber Efendimiz hadis-i şerifte buyurmuş ki:

"--Sizi Allah'ın ne kadar sevdiğini merak ediyor musunuz?.. Sizin Allah nazarında, Allah indinde mevkiinizin, derecenizin, makamınızın, yüksekliğinizin ne kadar olduğunu merak ediyor musunuz?.. Bunun ölçüsü şudur: Sizin nazarınızda Allah'ın kıymeti ne, siz ona bakın!.."

Ölçü bu işte... Sen Allah'ı ne kadar seviyorsan, ne kadar sayıyorsan, ne kadar itaat ediyorsan; Allah indinde senin merteben, sevgin, derecen o kadar!..
Bakın, Yunus Emre bir söz söylüyor, yalan söylemiyor; seziyoruz yalan söylemediğini:

Eğer beni yandıralar,
Külüm göğe savuralar,
Toprağım anda çağıra,
Bana seni gerek seni!..

Yâni, "Öldürseler, yaksalar, kül olsam, küllerim havaya savrulsa; her bir zerrem: 'Yâ Rabbi ben seni istiyorum, seni istiyorum, seni istiyorum!..' der." diyor.
Yunus'un divanını baştan sona okuyun; nedir?.. Allah aşkı... Hem de nasıl bir Allah aşkı?.. Her şeyini fedâ etmeğe hazır bir insanın aşkı... Rabbi için her şeyini fedâ edecek bir insan... Seziyorsun, söylediği sözden anlıyorsun ki, öl desen ölecek; at kendini desen, atacak... Öyle değil mi, Yunus'un öyle olduğuna şiirlerinden şahit değil miyiz hepimiz?.. Şahidiz.

Ha, demek ki Yunus'u Allah seviyor?

--Nerden bildin Hocam?..

Yunus Allah'ı seviyor da ondan... Yunus Allah'ı seviyor. Yunus'un nazarında Allah'ın kıymeti, hükmünün kıymeti, emrinin kıymeti çok yüksek de ondan...
Başka hadislerde de böyle:

"--Kulum bana dönerse, ben de ona dönerim. Kulum bana teveccüh ederse, ben de ona teveccüh ederim. Kulum bana bir karış gelirse, ben ona bir arşın gelirim. Kulum bana bir arşın gelirse, ben ona bir kulaç gelirim. Kulum bana yürüyerek gelirse, ben ona koşarak giderim." buyruluyor.

Yâni, bu ne demek?.. "Kulum bir gayret gösterecek, ben de ona göre daha fazlasını ona ihsân edeceğim." demek...

(Fezkürûnî ezkürküm) "Siz beni zikredin, ben de sizi zikrederim!" buyuruyor Allah ayet-i kerimede... Allah Allah!.. Ben "Allah, Allah..." diyeceğim; o da "Kulum, kulum..." diyecek... Sübhânallah!..

Allah, "Kulum!" dedi mi, ne büyük şeref... Sen "Rabbim!" dediğin zaman, Allah "Kulum!" dedi mi, ne büyük devlet, ne büyük saadet!.. Demek ki, kulu zikredince Allah zikrediyormuş. Demek ki kulu teveccüh edince, kulu Allah'a dönünce, o da kuluna dönüyormuş... Kulu dünyaya dönünce, şöhrete dönünce, paraya, mala dönünce, kadına kıza dönünce; Allah o zaman yüz çeviriyormuş.

Allah'a dönünce, Allah da ona dönüyor. Allah'a yürüyünce, Allah da ona geliyor. Yürüyerek giderse, koşarak geliyor. Dua ederse, duasına karşılık veriyor.

Allah hepinizden razı olsun...

ene_meczub
Ukab
Admin Yardımcısı
Aktif Üye

« Yanıtla #10 : 13 Ocak 2010, 22:16:53 »

Mahmud Es'ad Coşan Hoca Efendi:Muhterem kardeşlerim! Seher vakti, sahur vakti, gecenin sonu; henüz daha sabah vakti girmeden, imsak kesilmeden önceki zaman kimlerin zamanıdır, biliyor musunuz?.. Aşık-ı sàdıkların zamanıdır.

Çünkü o zaman herkes uykudadır, hiç kimsenin kimseden haberi yoktur. Riyâ yoktur, gösteriş yoktur, şöhret afetine bulaşmak yoktur. O zaman aşık-ı sadıklar, Allah'ı seven muhibbi sadıklar... Aşık-ı sadık olmak İslâm'ın en yüksek mertebesidir. Mutasavvıflar böyle söylüyor. Tasavvufta en yüksek mertebe aşk makamıdır. O aşık-ı sadıklar kalkıyorlar, seccadelerine oturuyorlar, tesbihleri ellerine alıyorlar... Kur'an-ı Kerim'i ellerine alıyorlar... Allah diyorlar, "Lâ ilâhe illallah" diyorlar... Gözyaşları döküyorlar, yalvarıyorlar, dua ediyorlar... Ne kadar güzel!..

Gündüz de ibadet olur. Günde beş vakit ibadetin zamanları var... Ama gecenin ibadetinin hali ve tadı başkadır. Tatmayan bilmez; tadan da o zevkten dolayı bir daha onu bırakmak istemez! Bize, geceleri de ibadet ederek Allah-u Teâlâ'yı zikretmeyi tavsiye ediyor hadis-i şerif... Ben de tabii nakleden bir kimse olarak, size tavsiye ediyorum.

Böyle yapalım, birbirimizi sevelim!.. Geceleri Allah-u Teâlâ Hazretleri'ne âşıkàne niyaz edelim, yalvaralım, dualar edelim!.. Allah'ın evlerini ibadetlerle şenlendirelim, mâmur hale getirelim; camileri dolduralım!.. Allah'ın yolunda yürüyelim!.. Dinimizi öğrenelim ve hayatımızda yaşayalım ki, Allah bizi belâlardan, sıkıntılardan korusun...

Allah-u Teâlâ Hazretleri'nin ahkâmını en güzel tarzda hayatımızda, evimizde ve iş hayatımızda, toplum hayatımızda uygulayalım da bahtiyar eylesin, mutlu eylesin... Hem de ahiretinde sevdiği kullarıyla beraber, cennetiyle cemâliyle müşerref eylesin...

ene_meczub
Ukab
Admin Yardımcısı
Aktif Üye

« Yanıtla #11 : 14 Ocak 2010, 21:24:26 »

Mehmed Zahid Kotku R. Aleyh: İmdi biz birbirlerimizi böyle sevmekle mükellef olduğumuzu anlıyoruz da ya bizi yoktan ve bir damla sudan ana rahminde o karanlık yerde halk edip bu güzel suret-i hilkati de eksiksiz veren Allah Teâlâya karşı sevgimiz elbette daha ziyade olmalıdır.

Fakat o içimizde saklı duran yedi başlı ejderhadan daha beter nefis yok mu hepimizi nasıl perişan etmektedir, cahili bir türlü kandırır, fenalıklara sevk eder; âlimleri başka türlü kandırıp kibir gurura, uçup ve hasede boğar. Tacirleri hırsa, memurları da ibadetten alıkoyar. Şimdi senin vazifen var: Buradan ekmek yiyorsun diye çeşitli hilelerle kandırıp hem Hak Teâlâdan hem de halktan ve birbirimizden ayırıp sonra da karşımıza geçip güler. Tabii gülmeye de hakkı var, çünkü bizdeki insanlık ve islâmlık duygularını elimizden alıp bizi çırılçıplak bıraktı. Bak şu halimize: Bir millet olduğumuz halde neye döndük. Bir kardeşimizin: «Osmanlı Hükümeti müslüman olduğu için değil, müslümanlığı bıraktığı için yıkılmıştır» dediğini duydum, kendisini ve görüşünü tabiatı ile çok takdir ettim.

Binaenaleyh, sevilmeğe asıl lâyık olan mülkün sahibi, bizleri yaratan, akıl, görme, işitme, sezme, anlama, idrak, gönül gibi sayısız ni'metler veren Allah celle ve alâ Hazretleridir. Neticede dönüşümüz de onadır, cenneti ile ikram edecek olan da yine odur. Bak, maazallah akıl, göz, kulak, idrakimize bir noksanlık olursa bunları kimse yapmağa kadir olamıyor. Onun için sevilecek olan, saltanatına son olmayan Allah Teâlâdır. Muhakkak onu sev, onu sevmek için onu sevenleri de sev ki sevgin tam olsun.

Sayfa: [1]
Maneviyat.com  |  İLİM MECLİSİ  |  Kur'an-ı Kerim  |  Yazılar  |  Allah (c.c) Bir Kulunu Severse!!! « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer: