Soru Bizden Cevap Sizden
 

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
01 Nisan 2015, 16:09:24
12260 Mesaj 2680 Konu Gönderen: 1923 Üye
Son üye: ukalaulema
Maneviyat.com  |  İLİM MECLİSİ  |  Kur'an-ı Kerim  |  Soru-Cevap  |  Soru Bizden Cevap Sizden 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Soru Bizden Cevap Sizden  (Okunma Sayısı 10159 defa)
Yakup Ceran
Pasif Üye

Offline Offline

Mesaj Sayısı: 5


« : 21 Mayıs 2009, 13:24:26 »


Soru Bizden Cevap Sizden (1)

Soru - 1 Kur’an’ı Kerim’de hakkında en çok ayet inen kavim nedir yazınız ?

Cevap ---> İsrailoğulları

Soru - 2 Cuma namazında vaaz verilirken okunan ayetleri yazınız ?

Cevap ---> "Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayâsızlığı, fenalığı ve azgınlığı da yasaklar. Düşünüp tutasınız diye size öğüt verir” (Nahl Sûresi, 90. Ayet)
“Allah Katında Din İslam’dır(Ali İmran 19 )

Soru - 3 Elham bu animasyonunda geçen ayetleri yazınız ?

Cevap ---> Muhammed Süresi / 24. ayet Onlar Kur’an(’ın söyledikleri) üzerinde düşünmezler mi? Yoksa kalpler(inin) üzerinde kilitler mi var?

(Kur’an’sız hayat, Allah’dan uzak bir hayat demektir. Kur’an’ı okumak, yalnız yüzünden veya ses gösterisi şeklinde okumak değil; onu anlamak, üzerinde düşünmek ve yaşamak demektir. Sorumluluktan kurtaran da budur. Meyveler yalnız kabuğunu yemek için değildir. Bundan dolayı okuyup üzerinde tefekkür etmeyenleri Allah Teâlâ kınamakta ve bu sebeple de büyük sorumluluk yüklemektedir.)

Soru - 4 Kuran Kerimde Sıla-i Rahimin önemini belirten kaç ayet vardır ?

Cevap ---> -“Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah’tan ve akrabanın haklarına riayetsizlikten de sakının.”nisa -1

"Onlar öyle (fasıklar) ki, kesin söz verdikten sonra sözlerinden dönerler. Allah’ın, birleştirilmesini (ziyaret edilip hal ve hatırının sorulmasını istediği kimseleri ziyaretten vazgeçerler ve yeryüzünde fitne ve fesat çıkarırlar. İşte onlar gerçekten hüsrana uğrayanlardır.” bakara-27
“Akrabalık bağını kesenler ve yeryüzünde bozgunculuk yapanlar, işte lânet onlara ve kötü yurt onlaradır.”Rad-25
“Yeryüzünde bozgunculuk yapmanız ve akrabalık bağlarını kesmenizle Allah’ın emrinden yüz çevirirseniz, yine de mi kurtuluşu bekliyorsunuz?”Muhammed-22

Soru - 5 Hz. Aişe Annemize atılan iftira sonucu inen ayet nedir ?

Cevap ---> Nur Süresi /11. Ayet (Hz. Peygamber ile birlikte gittiği Benî Mustalik gazvesinden dönen Hz. Âişe (r.anhâ), kervanın konakladığı sırada, hâcet için dışarı çıkmıştı. Dönüşte gerdanlığının düştüğünü fark etti ve aramaya gitti. Tekrar karargâha geldiğinde ordu hareket etmiş, kendi devesini süren de onu üzerindeki hevdec (kapalı yer)inde sanıp deveyi sürmüştü. Nihayet artçı olarak gelen ve Hz. Âişe’yi gören Safvân (r.a.), devesinden inip onu bindirmiş ve orduya yetiştirmişti. Bazı münâfıklar bu işi dedikodu konusu yaptılar. Hastalandığı için babasının evinde kalmakta olan Hz. Âişe, bunu duyunca günlerce ağladı. Hz. Peygamber de çok üzülmüştü. Aradan bir ay geçmişti... İşin aslı kendi içine doğsa bile Allah’dan takviyesini bekliyordu. İşte aşağıdaki âyetler onun iffetini ve masumluğunu bildirmektedir.)(1)
O iftirayı uydurup çıkaranlar, şüphesiz içinizden (münâfık olan küçük) bir gruptur. Siz onu, kendiniz için şer sanmayın. Bilakis o sizin için bir hayırdır. Onlardan herkese kazandığı günah (nisbetinde ceza) vardır. Onlardan (elebaşılık yapıp) o günahın büyüğünü yüklenen (Abdullah b. Übeyy) için de büyük bir azap vardır

Soru Bizden Cevap Sizden (2)


1-) Medinede gelen ilk ayeti kerime hangisidir ?

Cevap ---> Kalem Süresi İlk ayetleri

2-) Mekkede inen ilk ayeti kerime hangisidir ?

Cevap ---> 2ALAK suresi ilk 5 ayeti.

3-) RABBİMizin kendi isimlerinden biri var ki onu sadece Efendimizle paylaşmıştır. Rabbimizin bu ismi nedir ve kuran-ı kerimde nerede geçmektedir ?
Cevap --- > Rauf Sıfatıdır.. Kuranda Bakara süresi 143. ayette geçmektedir ayrıca 10 yerde daha geçtigi söylenmektedir.

4-) Kuranda en çok bahsi geçen konu nedir. Bir ayetle açıklayınız ?

Cevap --- > TEVHİTTİR. Muhammed suresi 19.ayet Rasulullah! bilki kesinlikleAllahtan başka ilah yoktur.Hem kendi günahının hemde mü'min erkelkler ve mü'min kadınlar için mağfiret dile.Allah sizin dönüp dolaşacağınız yeride duracağınız yeride bilir.

5-) Aşağıdaki meal hangi sürede geçmektedir?

"4-5-6. Vay haline! (Şöyle) namaz kılanların ki, onlar, namazlarından (onun öneminden, gayesinden ve vaktinin geçtiğinden) gafildirler. Hem de onlar, gösterişçidirler."

Cevap --- > MAUN suresi.

Soru Bizden Cevap Sizden (3)

1)Aşşağıdaki ayet Kuran'ı Kerimde Hangi Sürede Geçmektedir ve ayeti kerimeyi nerede gördünüz..

فَوَلِّ وَجْهَكَ شَطْرَ الْمَسْجِدِ الْ�*َرَامِ ("Fevelli vecheke şadral-Mescidi'l-Haram")

Cevap --- > bakara149-150 kabe levhasında gördüm.


2) Febieyyi âlai rabbikuma tukezzibani Ayeti hangi sürede kaç kere geçmektedir. mealini yazınız?

Cevap --- > (Öyleyse her ikiniz de,Rabbinizin hangi nimetlerini(n O\'ndan oluşunu) yalanlayabiliyorsunuz?


3) Kur'an-ı Kerim'de sadece bir yerde geçen ve peygamberimizin; "......ismi anıldığında dualar kabul olunur" buyurduğu Rabbimizin bu ismi hangisidir. Ve Kur'an'da nerde geçmektedir..?

Cevap --- > 'zül celali vel ikram\' Rahman suresi 27

4) Kuran Kerimde En uzun ayet hangisidir.

Cevap --- > en uzun ayet müdayene ayeti Bakara 282

5) Nasihat, öğüt vermekle ilgili geçen ayetler varmı ? nelerdir

Cevap --- > Yunus Süresi.. 57. Ey insanlar! Rabbinizden size, bir öğüt, gönüllerde olan (kötü duygulara, batıl inançlara, dert ve sıkıntı)lara bir şifa, inananlara bir yol gösterici ve bir rahmet (olan Kur’an) gelmiştir. [krş. 17/82; 41/44]

(Kur’ân-ı Kerîm; en güzel ahlâkı öğütleyen, şirk, küfür ve nifak gibi mânevî hastalıkları gideren, hayat nizamını, dünya ve âhiret saadetini bildiren hidayet ve rahmettir; ancak kalplerin Kur’an’a açık olması lâzımdır. Sıkıntı ve stresin giderilmesi için de bol Kur’an okunmalıdır.)


Soru Bizden Cevap Sizden (4)


بِسْمِ اللهِ الرَّ�*ْمنِ الرَّ�*ِيمِِ

1) Peygamber efendimize ikinci vahiy nasıl gelmiştir ve gelen vahiyde ne bildirilmiştir?

Cevap --- > Efendimiz Aleyhisselam'a ikinci vahiy bir fetret devrinin ardından gönderildi.
ilk vahiyden sonra,kısa bir süre vahyin arkası kesildi.bir gün hz.peygamber Hira’dan dönerken,bir ses işitti.Başını kaldırıp semaya bakınca,kendisine daha önce Hiradaki mağarada gelen meleği gördü.korku ve heyecan içinde evine döndü,
''hemen beni örtünüz,beni örtünüz ''buyurdu.bu esnada Cebrail AS.Müddessir suresinin ilk ayetlerini getirdi.
''Ey örtüsüne bürünen (peygamber) Kalk insanları(azap ile) korkut,Rabbinin adını yücelt(namazda tekbir getir.).Elbiseni temiz tut. Kötü şeyleri terket.''
ilk vahiy ile Efendimiz Aleyhisselam 'Nebi 'olmuş henüz başkalarını Hak Dine çağırmakla görevlendirilmemişti.bu ikinci vahiy ile 'risalet' verildi.Hak dini tebliğ ile görevlendirildi.Ancak açık davet emredilmedi.


2) Kur’ân-ı Kerîm’de sûr üfürülmesinden kaç kere bahsedilmiştir ve kaçıncı ayetlerdir?

Cevap --- > Sur'a üfürülmesinden 10 surede 14 ayette bahsedilmektedir. bunlar:EN'AM 73,KEHF 99,TAHA 102,MÜ'MİNUN 101,NEML 87,YASİN 51,ZÜMER 68,KAF 20-41-42,HAKKA 13-16,NEBE 18-20


3) Kur'anda Efendimizin adının bizzat MUHAMMED (sallallahu aleyhi ve sellem) olarak geçen 4 ayeti bulunuz.

Cevap --- > Ali imran 144,Ahzab 40,Muhammed 2,Fetih 29.


4) Kutsal kitabımız Kuran kerimi Abdestsiz okumamak ve ele almamak ile ilgili ayet varmıdır yazınız?

Cevap --- > Vardır.Vakıa Suresi,79.ayeti kerime:
'(küçük büyük bütün abdestsizliklerden) tertemiz kılınanlardan başkası ona dokunamaz./(bütün günahlardan ve cismani bulanıklıklardan)tamamen arındırılmış olan(o meleklerden ve Allah’ın izin verdiği diğer salih kul)lardan başkası o(Levhi mahfuzda yazılmış ola)na dokunamaz (ve onu okuyamaz.)!


5) Aşağıdaki ayeti kerimin mealini yazınız.?

4-5-6 )Fe veylün lil müsallin - Ellezine hüm an salatihim sahun - Ellezine
hüm yüraun

فَوَيْلٌ لِّلْمُصَلِّينَ

الَّذِينَ هُمْ عَن صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ

الَّذِينَ هُمْ يُرَاؤُونَ

Cevap --- > 4. “ artık o namaz kılan(münafık)lar için büyük bir helak (ve sonsuz bir yıkım )vardır.”
5. “O kimseler ki;onlar namazlarından gaflet edicidirler(, bu yüzden kılıp kılmadıklarını vaktin girip çıkmasını ve kaç reket kıldıklarını önemsemezler.kılsalarda Rablerini akıllarına getirmezler ve tadili erkan'a riayet etmedikleri için tavuk tane toplar gibi süratle kılarlar.kimileri de namazın farziyetine inanmadıkları için tek başlarına kaldıklarında hiç klımazlar)”
6. “ o kimseler ki,onlar (insanların sevgi ve övgüsünü hedeflediklerinden dolayı daima)gösteriş yaparlar.”Soru Bizden Cevap Sizden (5)


1) لَهُ مُلْكُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ يُ�*ْيِي وَيُمِيتُ وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

* Lehu mulkus semâvâti vel ard(ardı), yuhyî ve yumît(yumîtu), ve huve alâ kulli şey’in kadîr(kadîrun).

وَهُوَ مَعَكُمْ أَيْنَ مَا كُنتُمْ

* ve huve meakum eyne mâ kuntum

Yukarda Yazılı Ayeti kerimeler hangi sürede geçmektedir meali ile birlikte yazınız.

Cevap --- > HADİD 2; “Göklerin ve yerin mülkü (ve hükümranlığı) sadece O'na aittir.Diriltir ve öldürür.O herşeye karşı(sonsuz bir güce sahip olan )kadirdir.”
HADİD 4; “Her nerede bulunursanız( bulunun genel manada ilim ve kudretiyle,özel manada fazl-u rahmetiyle ) O Rabbiniz sizinle beraberdir.”

2) Cuma namazının önemini belirten süre hangisidir kaçıncı ayetlerdir yazınız?

Cevap --- > Adı üstünde CUMA Suresidir ayet 9-10.ayetlerdir.
“Ey iman etmiş olan kimseler!Cuma günü o(cuma)namaz(ı ) için (ezan okunularak) çağrıda bulunulduğu zaman hemen Allah’ın zikri (olan cuma namazını ikamesi)ne koşun ve alışveriş gibi tüm muameleleri bırakın!işte size! bu,(alışverişin geçici karından )sizin için daha iyidir!eğer( kalıcı olan hayır ve şerri )bilmiş olsaydınız (sonsuz ticareti tercih ederdiniz).
Artık o namaz bitirildiği zaman hemen yer(yüzün)de dağılın Allah’ın fazlından (kârınızı) arayın ve Allahı( anmayı sadece namazlarınıza tahsis etmeyip tüm hallerinizde Onu )çokça zikredin.ta ki siz (iki cihan saadetine kavuşarak)felah (ve kurtuluş)a erişebilesiniz!”

3) Sevabında, günahında küçük şey(azı-çoğu) olmadığını hangi ayet-i kerimede anlatılır?

Cevap --- > ZİLZAL 7-8.ayeti kerimelerde;
“Artık her kim hayır bakımından zerre ağırlığınca bir şey yapmışsa onu görecektir,
Herkimde şer bakımından zerre ağırlığınca bir şey yapmışsa onu görecektir.”

4) Amel-i Salih ne demektir kuranda geçen ayetleri paylaşınız.

Cevap --- > AMELİ SALİH;Namaz oruç hac zekat gibi hem akla hem de Kitaba ve Sünnete uygun olan amellerdir.
salih amel Kuranda pek çok yerde geçmiş,salih amel işleyen kullara pek çok mükafatlar verileceği zikredilmiştir.
bazı ayetler:2/25 19/76 19/96 7/43 ve daha bir çok ayette salih ameller den bahsedilmektedir.


5) İnnallâhe ye’muru bil adli vel ihsâni ve îtâi zîl kurbâ ve yenhâ anil fahşâi vel munkeri vel bagy(bagyi), yeizukum leallekum tezekkerûn(tezekkerûne) mealini yazınız ve ayeti kerimeyi en son nerde işittiniz.

إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِ�*ْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَ�*ْشَاء وَالْمُنكَرِ

وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

Cevap --- > Nahl Suresi 90.ayet “Muhakkak ki Allah adaleti, iyiliği ve yakınlığı olana (özellikle akrabaya muhtaç oldukları şeyleri) vermeyi emreder; ahlâksızlığı/hayasızlığı, fenâlığı, zulmü/azgınlığı yasaklar. İyice anlayıp tutasınız diye size (böylece) öğüt verir”

Soru bizden Cevap sizden (6)


1 "Siz iman etmedikçe cennete giremezsiniz...!Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olamazsınız...!Size bir şey göstereyim mi ki,onu yaptığınız zaman birbirinizi sevmiş olursunuz "aranızda selamı yayınız...!"

Hadisi şerifte görüdüğü üzere "Selamın" öneminden bahsediyor. Kur'anı kerimde Selamlaşma hakkında geçen ayetlerden bir tanesini yazınız?

Cevap --- > Nisa Süresi / 86. Ayet (Bir mü’min tarafından İslâmî) bir selam ile selamlandığınız zaman siz de ondan daha güzeliyle selama karşılık verin veya en azından verilen selamın aynısı ile mukâbele edin. Allah her şeyin hesabını yapandır.

(Bir müslümanın selam vermesi, karşı tarafa sevgi ve barış mesajı vermiş olduğundan, buna karşı da ‘ve aleyküm selam’ veya ziyade ifade ile ‘ve aleyküm selam ve rahmetullah ve berakâtüh’ diye karşılık verilmelidir. Ehl-i Kitab’a karşı yalnız “aleyküm” denilir.)

2 "İnned dıne indellahil islam" mealini yazınız?

إِنَّ الدِّينَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلَامُ


Cevap --- > Ali imran süresi 19. Ayet Şüphe yok ki, Allah katında (hak) din İslâm’dır.

3 İnsanın yaradılışındaki ibretler kur’an da nasıl anlatılır Kuranda geçen ayetlerden birini yazınız?

Cevap --->

(Mü'minun Suresi 12.Ayet) "Andolsun ki, (biz, ilk) insanı çamurdan (süzülmüş) bir özden yarattık."

(Mü'minun Suresi 13.Ayet) "Sonra onu(n neslini) bir nutfe (sperma) olarak sağlam (ve emin) bir yer (olan rahim)e yerleştirdik."

(Mü'minun Suresi 14.Ayet) "Sonra (rahimde o) nutfeyi bir “alaka” yaptık; derken, o “alakayı” da bir “mudga”ya, “mudgayı” da kemiklere çevirdik, o kemiklere de et giydirdik; sonra onu bambaşka bir varlık yaptık.(1) (Varlıkları) yaratıp şekil verenlerin en güzeli olan Allah ne yücedir! [bk. 3/6; 22/5]"

4 Kur’an’ı kerimde “boşanma”, “boşama” hususunda ayeti kerime hangi sürede geçmektedir ve nerde inmiştir ?

Cevap --- > Talak Suresi Medine döneminde nâzil olmuştur. 12 âyettir. Adını ilk bölümde ele alınan “talâk” (boşanma ve boşama) hükmünden almıştır.


5 Aşağıdaki Sürenin ismi ve mealini yazınız?

- Vel asr

وَالْعَصْرِ

- İnnel insane le fi husr

إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ

- İllellezıne amenu ve amilus salihati ve tevasav bil hakkı ve tevasav bis sabr

إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِ�*َاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْ�*َقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْر"


1-2. Asra(1) yemin olsun ki, muhakkak insan kesin bir ziyan içindedir.

3. Ancak iman edip de sâlih (sevaplı) amel (ve hareket)lerde bulunanlar, hem de birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler hariçtir (onlar ziyandan kurtulmuşlardır).

(Ashâb-ı kirâm bu sûreyi okumadan birbirlerinden ayrılmazlardı. Hakkı tavsiyede iyiyi, doğruyu ve tevhîdi; sabrı tavsiyede ise, ibadetlere devamı, nefse uymamayı ve ilâhî imtihanlara katlanmayı tavsiye vardır. İmam Şâfiî şöyle der: “Kur’an’da başka hiçbir sure nâzil olmasaydı, şu kısacık sure bile insanların dünya ve âhiret saadetini temine yeterdi.”)Soru Bizden Cevap Sizden (Karizmatik
 
1) Aşağıdaki ayetin mealini yazınız.

“Emr-i bi'l ma'rûf ve nehy-i anil münker ” ve kısaca bahsediniz ?

بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ

CEVAP --- >Ali imran Süresi 104.ayet

iyiliği (meşru şeyleri; tevhîdi ve sâlih ameli) emreden ve kötü olandan men eden bir ümmet (bir topluluk)(1) olsun; işte onlar kurtuluşa erenlerdir.


2) Kuranda geçen dua ayetlerinden bir tanesini yazınız.

Cevap --- > Felak Süresi 1-2-3-4-5.Ayetler

(Resûlüm!) De ki: “Yarattığı şeylerin şerrinden, karanlık çöktüğü zaman gecenin (içinde işlenenlerin) şerrinden, düğümlere üfleyen (büyücü)lerin şerrinden ve hased et(meye başla)dığı zaman hasetçinin şerrinden, tanyerini ağartan Rabbe sığınırım.”

(Haset, insanı huzursuz eder ve ahlâkı bozar. Resûlullah (s.a.v.): "Haset etmekten (çekememezlikten) sakının. Çünkü ateşin odunu/otu yediği gibi haset de iyi amelleri yer bitirir." buyurmuştur.)


3) Kur’anı kerimde anne hakkıyla ilgili ayetlerden bir tanesini yazınız.

Cevap --- > (İsra Suresi 23.ayet)

Rabbin, kendisinden başkasına kulluk etmemenizi ve anaya babaya ihsanı (iyiliği ve güzel davranmayı) emretti. Eğer onlardan biri veya her ikisi senin yanında ihtiyarlığa erişirlerse, onlara “öf” (bile) deme! Onları azarlama ve onlara çok nazik (ve tatlı) söz söyle. [krş. 9/113; 31/14]

Kur'ANI kerimde MENAT Hangi sürede ve kacıncı ayetlerde gecer.
ve Menat nedir? Peygamberimiz (s.a.v) kime yıktıttırmıştır.?

Necm Süresi
19-20. Bana haber verin o Lât ve Uzzâ’yı ve diğer üçüncü (put olan) Menât’ı (onlarda güç ve ilâhlık alâmeti var, öyle mi?)
Nisa Süresi
117. (Mekke müşrikleri Allah’ın varlığını itiraf etseler de) onu bırakıp ancak (Lât, Uzzâ ve Menât gibi) dişi (isimli tanrıça)lara tapıyorlar. (Aslında onlar,) o inatçı şeytandan başkasına tapmış olmuyorlar. [krş. 36/60]

Menât: Mekke ve Medine arasında kalan bir taştır. Evs ve Hazreç kabileleri bu taşı yüceltip ona ibadet ediyorlardı. Menât, menan kelimesinden türemiştir. Bereketlenmek kastıyla yanında bir çok kurban kesilerek kan akıtıldığı için "akıtılır" manasına gelen "yümna" kelimesinden türediği de söylenmiştir.

Sa‘d b. Zeyd el-Eşhelî'yi görevlendirmiştir yıkması için..

4) Aşağıdaki ayetin mealini yazınız.

اللّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ

Allahü la ilahe illa hüvel hayyül kayyum* la te'huzühu sinetüv vela nevm* lehu ma fis semavati ve ma fil ard* men zellezı yeşfeu ındehu illa bi iznih* ya'lemü ma beyne eydıhim ve ma halfehüm* ve la yühıytune bi şey'im min ılmihı illa bi ma şa'* vesia kürsiyyühüs semavati vel ard* ve la yeudühu hıfzuhüma* ve hüvel alıyyül azıym

CEVAP --- >(Bakara süresi 255.Ayet)
Allah öyle bir ilâh ki, kendisinden başka hiçbir ilâh yoktur. O, Hayy ve Kayyûm’dur (daima diri ve yarattıklarını gözetip yönetendir ve her şey varlığını O’nunla devam ettirir). Kendisini ne bir uyuklama (gaflet) ne de bir uyku tutar. Göklerde ve yerde olanlar(ın hepsi) ancak O’nundur. O’nun izni olmadıkça O’nun katında kim şefaat edebilir? Kullarının önündeki ve arkasındaki (geçmiş ve geleceklerini, yaptıklarını ve yapacaklarını, dünya ve âhirete ait) şeylerini O bilir. Onlar, O’nun ilminden ancak dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. O’nun kürsüsü (kudreti, mülk ve hükümranlığı) gökleri ve yeri kaplamıştır; onları koruyup gözetmek O’na ağır gelmez. O çok yücedir, çok büyüktür.(1)

--------------------------

--------------------------

--------------------------

--
1-Âyete’l-kürsî için Peygamberimiz (sas.), “Kur’an’daki en büyük âyettir.” buyurmuştur. Bunu ihlasla okuyan kimsenin belalardan emin olduğuna ve çok sevap kazandığına dair hadisler vardır. İçindeki “Hayy ve Kayyûm” lafzının İsm-i A‘zam olduğu hakkındaki hadis ve bilgi için bk. 20/111 âyetin dipnotu.5) “İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn” mealini açıklayınız ve hangi sürede geçmektedir ?

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ

CEVAP ---> BAKARA 156. ayet Biz Allah için (teslim olmuş kullar)ız ve elbette biz, (yine) O’na döneceğiz.” derler.


Kaynaklar:

Feyzü'l Furkan Kuran Kerim Meaili
Webten kuran okumak ve dinlemek için
http://www.kuranimiz.net/reader/3CD1...D/default.aspx
http://www.kuranimiz.net
http://www.iskenderpasa.com
Arapça Yazı alıntısı:
http://www.kuran.gen.tr
Logged
Yakup Ceran
Pasif Üye

Offline Offline

Mesaj Sayısı: 5


« Yanıtla #1 : 21 Mayıs 2009, 13:29:44 »Bu haftaki sorular..

1) Kur’an’ı Kerim’de surelerin başında besmele vardır. Ama bir surenin başında besmele yoktur.
Hangi surenin başında besmele yoktur?

2) Kur'an kerimde Engelliler hakkında geçen ayetleri yazınız?

3) Kur'an'i Kerim hangi ayetle namazın farz olduğunu belirtiyor?

4) İnfak nedir? Kuran da infakla ilgili bir ayet ve meali?

5) Aşağıdaki ayetler hangi sürede geçmektedir ve mealini yazınız?

وَيْلٌ لِّكُلِّ هُمَزَةٍ لُّمَزَةٍ

* Veylül li külli hümezetil lümezeh.

الَّذِي جَمَعَ مَالاً وَعَدَّدَهُ

* Ellezıcemea malev ve addedeh

يَ�*ْسَبُ أَنَّ مَالَهُ أَخْلَدَهُ

* Yahsebü enne malehu ahledeh
 
facebookta kur'an'ın anlamıyla buluşmak platform grubunun hazırlamış olduğu sorulardır..
<!-- / message -->
Logged
hanegeli
Aktif Üye
**
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 120


« Yanıtla #2 : 21 Mayıs 2009, 20:06:54 »

selam: en uzun ayet müdayene ayeti Bakara 282 .. bu ayet manası  bu günki ticarette  veya günlük işlede çok lazım diye düşünüyorum ..

ama uygulamaya gelince galiba biraz ihmalkarım

Logged
BETÜL
Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 03 Kasım 2009, 21:23:01 »

KURAN MEALİNDEN GÜZEL DAVRANIŞLARI ÖĞÜTLEYEN AYETLER
Logged
eda
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 10 Kasım 2009, 20:18:01 »


evet    doğru
Logged
Sayfa: [1]
Maneviyat.com  |  İLİM MECLİSİ  |  Kur'an-ı Kerim  |  Soru-Cevap  |  Soru Bizden Cevap Sizden « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer: