Şeyh Said ve Saidi Nursi aynı kişi mi?

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
28 Kasım 2014, 20:45:45
12260 Mesaj 2680 Konu Gönderen: 1923 Üye
Son üye: ukalaulema
Maneviyat.com  |  İLİM MECLİSİ  |  Dini Sohbetler  |  Soru-Cevap  |  Şeyh Said ve Saidi Nursi aynı kişi mi? 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Şeyh Said ve Saidi Nursi aynı kişi mi?  (Okunma Sayısı 11705 defa)
önder
Aktif Üye
*

« : 26 Haziran 2009, 19:30:16 »

Selamu Aleyküm...

Çok merak ettiğim bir konu var Allah'ın izni ile cevap arıyorum...

Şeyh Said (Saidi Nursi) şimdiki inkılap kitaplarında  ingiltere nin tuttuğu o zamanki yeni kurulan Cumhuriyet sistemini yıkmak için çalışan bir ajan olarak gösteriliyor ve öğretiliyor... Yakın çevremden dinlediğime göre Şeyh Said muhterem bir zaat imiş... bu konuda bilgi edinmeme yardımcı olursanız sevinirim...

Selamu Aleyküm...
ene_meczub
Ukab
Admin Yardımcısı
Aktif Üye

« Yanıtla #1 : 26 Haziran 2009, 19:52:58 »

va aleyküm selam:

şu anki inkılap tarihi kitaplarında said-i nursi hazretleriyle ilgili bir bilgi varmı bilmiyorum, duymadımda, ama bizim zamanımızda şeyh said isimli, bir nakşi şeyhinin doğu ve güney doğuda isyan çıkardığı, galiba 1925 lerdede idam edildiği anlatılırdı. benim duyduğum said-i nursi hazreyleri ise, 1960 yıllarda urfada vefat etti, sonrada dönemin siyasi iradesinin emri ile naaşı oradan alındı, şu andada nerede olduğu bilinmiyor.

benim duyduğum ve bildiğim bu, başka bilgisi olan arkadaş varsa anlatır inşallah.

allaha emanet olunuz.

Canım kurban olsun senin yoluna, Adı güzel kendi güzel Muhammed
Gel şefaat eyle kemter kuluna, Adı güzel kendi güzel Muhammed
Sen Hak peygambersin şeksiz gümansız, Sana uymayanlar gider imansız.
Aşık yunus neyler dünyayı sensiz, Adı güzel kendi güzel Muhammed
yaAqsa
Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 26 Haziran 2009, 19:59:52 »

aleykumselam muhterem kardesim..

cumhuriyetin kurulduğu yıllardaki isyan cıkardığı söylenen Şeyh Said ile Bediüzzaman Sait Nursi bir değildir..
önder
Aktif Üye
*

« Yanıtla #3 : 27 Haziran 2009, 18:07:05 »

Selamu Aleyküm...
şeyh said ile bediüzzaman aynı kişilerdir.... burada bi sıkıntı yok.... duyduğum diğer söylevlere görede saidi nursi bir çok defa hapis yatmış ve idamın eşiğinden dönmüş...  kitaplarda anlatılana göre idam edildi bugüne kadar kime sorduysam kendi eceli ile öldüğü söylendi... bi dorğru bulamadım hala... ama bilgileriniz için teşekkür ederim..
Selamu Aleyküm...
enuşa
Aktif Üye

« Yanıtla #4 : 27 Haziran 2009, 18:22:35 »

Aleykum selam
''şeyh said ile bediüzzaman aynı kişilerdir.... burada bi sıkıntı yok.... ''

Bu bilgiyi sizde net kılan inkılap tarihi kitabının yazarı ve kitabın tam adını öğrenebilirmiyim.
Teşekkürler.

''nE gElmEk vArDıR Ne De gİtmEk ( M.ibn-i Arabi )''
ene_meczub
Ukab
Admin Yardımcısı
Aktif Üye

« Yanıtla #5 : 27 Haziran 2009, 19:04:58 »

bu konu netleştiğine göre rahva isimli üyemizin daha önceki bir yazını kopyalıyorum değişiklik olsun.

Ebu Said Abdullah,ibn-i Sakka ve Abdülkadir Geylani Hazretleri genç yaşta ilim öğrenmek .için Bağdat'a gelmişlerdi.o sırada nizamiye medresesi'nde Yusuf Hemedani Hazretleri (ks) ders verir,halkı irşat ederlerdi.bu üç genç Yusuf Hemedaniyi ziyarete karar verirler.ibn-i sakka  ''hocaya öyle bir soru soracağım ki,cevabını veremeyecek!''   dedi.ebu said abdullah da '' bende müşkil bir soru soracağım, bakalım hoca cevap verebilecek mi?''   dedi.
Abdülkadir-i Geylani (ks) küçük yaşına rağmen büyük bir edep timsaliydi.arkadaşlarına  ''Allâh korusun. ben nasıl hocaefendiyi imtihana kalkışırım?sadece huzurunda bekler,onu görmekle şereflenir ve bereketlenirim !'' dedi.
üç genç nihayet huzura çıkarlar.Yusuf Hemedani (ks) önce ibn-i sakkaya dönüp 
  ''yazıklar olsun sana .demek bana cevabını veremeyeceğim bir sual soracaksın ha!senin sormak istediğin sual ve cevabı şudur der.ve cevabı verir.ben görüyorum ki sende küfür kokusu geliyor!'' der.
sonra ebu said abdullaha döndü:''sende bana sual sorup tam cevap veremeyeceğime bakacaksın ha! senin sormak istediğin sual şudur cevabıda şudur.fakat sende edebe riayet etmediğin için ömrün hüzün ve sıkıntı içinde geçecek!'' buyurdu.  en sonunda Geylaniye dönerek
  - '' Ey Abdülkadir! edebinin güzelliğiyle Allâhı ve Resulünü razı ettin.ben senin bağdatta irşat kürsüsünde oturup 'benim ayağım bütün evliyanın boyunları üzerindedir! dediğini sanki görüyor gibiyim.ve ben yine senin yanındaki bütün evliyayı büyüklüğün karşısında boyunlarını sana eğmiş olduklarını seyreder gibiyim!''
aradan uzun yıllar geçti.  hakikaten Abdülkadir Geylani (ks) maneviyatta öyle ilerlediki, evliyalar sultanı oldu.ibn-i Sakka o hadiseden sonra şer'i ilimlerle meşgul oldu.çok güzel konuşurdu.şöhreti zamanın sultanına kadar ulaşınca onu Bizans'a elçi gönderdi.hıristiyanlar ona çok alaka gösterdi.bu alakayave dünyanın cazibesine aldanarak  hristiyan oldu ve öyle öldü. Yusuf Hemedani'nin  ''senden küfür kokusu geliyor!'' sözünün sırrı böylece tecelli etti.
  Ebu Said Abdullah 'sa  şamda çeşitli vazifeler aldı.fakat hayatı Yusuf Hemedani'nin dediği gibi  hep sıkıntılarla geçti..

GİRDİM İLİM MECLİSİNE KILDIM TALEP
    İLİM EN GERİDEYMİŞ, İLLA EDEP İLLA EDEP

önder
Aktif Üye
*

« Yanıtla #6 : 27 Haziran 2009, 19:45:42 »

Selamu Aleyküm rahva kardeşim.....

o bilgiyi bana veren bir inklap kitabı değil... inkılap kitabı seidi nursi isimli zaatı anlatıyor....bu bilgiyi bana veren bediüzzaman ın hayanı anlatan bir kitap adıda beddiüzzaman seidi nursi....bu kitabın yazarını öğrenmeye çalışırım kardeşim.... ve bediüzzaman seidi nursinin bir dua'sıda mevcut onuda en kısa zamanda sana iletirim kardeşim... Selametle...

Selamu Aleyküm...
önder
Aktif Üye
*

« Yanıtla #7 : 27 Haziran 2009, 19:47:02 »

Selamu Aleyküm...
verdiğiniz bilgiler için ALLAH(C.C) hepinizden razı olsun meczup kardeşim ve dğer kardeşlerim...

Selamu Aleyküm...
önder
Aktif Üye
*

« Yanıtla #8 : 27 Haziran 2009, 19:49:35 »

Selamu Aleyküm...
İnkılap kitabı yazarı Kemal KARA adı 11.sınıf inkılap tarihi ve Atatürkçülük isimli kiap kardeşim......

Selamu Aleyküm...
ene_meczub
Ukab
Admin Yardımcısı
Aktif Üye

« Yanıtla #9 : 27 Haziran 2009, 21:58:05 »

va aleyküm selam

önder kardeşime bende teşekkür ediyorum. bilgi denen şeye ulaşmak kolay ama, bilginin doğruluğu çok önemli, şu asırda o kadar çok bilgi kirliliği varki, bir örneğinide bir kaç gündür önder kardeşimizle yaşıyoruz.  Bu yazıyı yazarken önder kardeşimin yazdığı bütün yazıları okudum ve şunu demiyeceğim "ilk yazdığı yazıda bu bilgiler inkılap tarihikitabında geçiyor du, son yazıda başka kitaplarda" önemli olan kısmı önder kardeşimin bunu bir yerde okumuş olması, önümüzde iki seçenek var:

1- önder kardeşim, yazarın yazısını yanlış anlamış olabilir.

2- yazar bilinçli veya bilmeden, bilmediği bir konuda bir şeyler yazıp insanların kafasını karıştırmış.

sonuç olarak şunu biliyoruzki, şeyh said ile, said-i nursi aynı değil, ayrı kişilerdir. biri idam edilmiş, diğeri ise vefat etmiştir. Şeyh said ile Said-i Nursi nin, ayrı şahsiyetler olduğunu, diğer arkadaşlarım gibi tekrar ettikten sonra, selam ve saygıyla yazımı sonlandırıyorum.

hepiniz allaha emanet olunuz.

önder
Aktif Üye
*

« Yanıtla #10 : 29 Haziran 2009, 10:05:05 »

Selamu Aleyküm...

Bilgileriniz için Allah sizden razı olsun.... Selametle...

Selamu Aleyküm
Sayfa: [1]
Maneviyat.com  |  İLİM MECLİSİ  |  Dini Sohbetler  |  Soru-Cevap  |  Şeyh Said ve Saidi Nursi aynı kişi mi? « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer: