Cebrail (as) Peygamber Efendimiz' den (sav) sonra dünya'ya inmişmidir?
 

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
21 Nisan 2015, 05:54:22
12260 Mesaj 2680 Konu Gönderen: 1923 Üye
Son üye: ukalaulema
Maneviyat.com  |  İLİM MECLİSİ  |  Dini Sohbetler  |  Soru-Cevap  |  Cebrail (as) Peygamber Efendimiz' den (sav) sonra dünya'ya inmişmidir? 0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte. « önceki sonraki »
Sayfa: [1]
Gönderen Konu: Cebrail (as) Peygamber Efendimiz' den (sav) sonra dünya'ya inmişmidir?  (Okunma Sayısı 7108 defa)
önder
Aktif Üye
*
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 59


« : 01 Temmuz 2009, 15:45:56 »

Selamu Aleyküm kardeşlerim...

Cebrail(A.S) Peygamber Efendimiz(S.A.V)' den sonra dünya'ya inmişmidir?

Bu konuda bilgisi olan kardeşlerim bizi aydınlatırsa sevinirim Selametle...

Selamu Aleyküm...
Logged
ene_meczub
Ukab
Admin Yardımcısı
Aktif Üye
****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 1127« Yanıtla #1 : 01 Temmuz 2009, 20:53:53 »

va aleyküm selam

şu ayeti kerimeye göre "Kadr 4. O gecede, Rablerinin izniyle melekler ve Ruh (Cebrail), her iş için iner dururlar." her kadir gecesinde inmektedir. hadisi şeriflerde bu konuyla ilgili başka bir bilgi varmı bilmiyorum, konu hakkında başka bilgisi olan arkadaşlar paylaşımda bulunurlarsa, bizde memnun oluruz.

Allaha emanet olunuz.
Logged

Canım kurban olsun senin yoluna, Adı güzel kendi güzel Muhammed
Gel şefaat eyle kemter kuluna, Adı güzel kendi güzel Muhammed
Sen Hak peygambersin şeksiz gümansız, Sana uymayanlar gider imansız.
Aşık yunus neyler dünyayı sensiz, Adı güzel kendi güzel Muhammed
halidi
Aktif Üye
****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 850


hamuş


« Yanıtla #2 : 02 Temmuz 2009, 00:23:16 »


Değerli Kardeşimiz;

Cebrail peygamberimizden sonra vahiy getirmek maksadıyla yeryüzüne gelmemiştir. Çünkü peygamberimizin gönderilmesiyle vahiy gönderme işlemi nihayet bulmuştur. Peygamberlere vahiy getirmek cebrail'in görevlerinden sadece biridir.Onun başka görevleride var. Mesela; Cebrail bütün mevcudata ilham vermekle görevli olan meleklerin başı olduğu için bu noktadan dünya ile alkadardır ve dünyaya gelebilir.

Latif mahlukatın mühim bir kısmı da meleklerdir. “nur”dan yaratılmışlardır. “imtihan”a tabi olmadıkları için makamları sabittir. Yalnız ilahi emirlere itaat ederler. Daima hayır işler, vazifelerini yaparlar. Verilen emrin dışına asla çıkmazlar. Şerre kabiliyetleri yoktur.

Kainattaki maddi, manevi hemen bütün işlerde memurdurlar. Her varlığın “müekkel” bir melaikesi vardır. Yaptıkları işlerin ehemmiyetine göre dereceleri de birbirinden farklıdır. En büyükleri hazreti cebrail, mikail, israfil ve azrail aleyhimüsselamdır. Güneş ve benzeri yıldızların birer müekkel melaikesi olduğu gibi, her bir yağmur tanesinin de birer melaike ile taşındığı hadislerde mervidir.

Bu meleklerin özel görevleri olduğu gibi her zaman yaptıkları zikir ve tesbihleri vardır. Bu nedenle Hz. Cebrail aleyhisselam he zaman azametli haliyle Allah'ı zikrediyor, tesbih ediyor.

Hem meleklerin tek bir görevi yoktur. Cebrail Aleyhisselamın Peygamberlere vahiy getirmesi görevlerinden yalnızca biridir. Aynı anda birden çok iş yapabilirler. Bu konuyu Bediüzzaman hazretleri şöyle açıklıyor:

Hem nasılki şu kesafetli, karanlıklı, dar dünyada güneşin pek çok âyinelerde bir anda aynen bulunması gibi, öyle de: Nurani bir zât, bir anda çok yerlerde aynen bulunması meselâ, Hazret-i Cebrail Aleyhisselâm bin yıldızda bir anda hem Arş'ta, hem huzur-u Nebevîde, hem huzur-u İlahîde bir vakitte bulunması; hem Hazret-i Peygamber Aleyhissalâtü Vesselâm'ın haşirde bir anda ekser etkıya-ı ümmetiyle görüşmesi ve dünyada hadsiz makamlarda bir anda tezahür etmesi ve evliyanın bir nevi garibi olan ebdalların bir vakitte çok yerlerde görünmesi ve avamın rü'yada bazan bir dakikada bir sene kadar işler görmesi ve müşahede etmesi ve herkesin kalb, ruh, hayal cihetiyle bir anda pekçok yerlerle temas edip alâkadarane bulunması, malûm ve meşhud olduğundan.. elbette nuranî, kayıdsız, geniş ve ebedî olan Cennet'te, cisimleri ruh kuvvetinde ve hıffetinde ve hayal sür'atinde olan ehl-i Cennet, bir vakitte yüzbin yerlerde bulunup yüzbin hurilerle sohbet ederek yüzbin tarzda zevk almak; o ebedî Cennet'e, o nihayetsiz rahmete lâyıktır ve Muhbir-i Sadık'ın (A.S.M.) haber verdiği gibi hak ve hakikattır. Bununla beraber, bu küçücük aklımızın terazisiyle o muazzam hakikatlar tartılmaz.

İdrak-i maali bu küçük akla gerekmez.

Zira bu terazi o kadar sıkleti çekmez.

Bir Azrâil Nasıl Binlerce Azrâil Oluyor?

Televizyondaki tek spikerin bir anda her evde hazır bulunması, haberlerin tamamını da her seyirciye ânında iletmesi hâdisesi; artık tek Azrâil’in, vefat ânı gelmiş her insanın evinde kolayca hazır bulunduğuna misâl teşkil etmiş olsa gerektir. İlim inkişaf ettikçe bu gibi mes’elelerin isbatı da kolaylaşacaktır.

Bir şehrin elektrik şebekesinde bekleyen tek memur, bir düğmeye basmasıyla yüzbinlerce lâmbayı bir saniye içinde söndürebiliyor. Koskoca şehri bir anda karanlıklara gömebiliyor. Kaldı ki, bunlar hep maddî misâller. Bizim sözünü ettiğimiz şahıslar ise mânevî mevzuun şahıslarıdır. Yâni, durum daha da kolaylaşmaktadır.

Misâl âleminin bir ferdi olan Hazret-i Azrâil’in hakikî şahsı bir merkezde beklerken, temsilî şahısları, vefatı vâki olacakların yanında temessül edip, ruhlarını, kolayca kabzeder. Spikerin, Ankara’da bulunduğu halde televizyon olan her evde konuşup, sözlerini işittirmesi gibi.

Diyebiliyor muyuz Ankara’daki bir adam bütün ülkeye tek başına nasıl görünebilecek, sesini, sözünü duyurabilecek?

İnsanın yaptığı nizamlarda mümkün olan şey, insana bu bilgi ve zekâyı ihsan eden Allah’ın nezdinde neden olmaz gibi görünsün?.. Kaldı ki Azrâil Aleyhisselâm’ın yardımcıları da vardır. Onları da tavzif ettiği kaydedilmektedir. O takdirde mes’ele büsbütün kolaylık arzetmektedir.

Ahmed ŞAHİN
Selam ve dua ile...
Logged

“Madem ki Şam ve Mekke'de senin işinin düğümü açılmadı, o halde bundan sonra Hindistan yolunda sabahtan akşama kadar durmadan yürü.”

Hazreti Pir Zülcenaheyn Mevlana Halid-i Bağdadi kaddesallahu sırrahulaziz
önder
Aktif Üye
*
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 59


« Yanıtla #3 : 03 Temmuz 2009, 10:28:35 »

Selamu Aleyküm

Bilgiler için tüm kardeşlerimden Allah razı olsun Selametle...

Selamu Aleyküm
Logged
ahmet yasin
Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 31 Mart 2010, 16:56:35 »

ehlibeyt kimdir
Logged
faik 29
Aktif Üye
**
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 169


« Yanıtla #5 : 01 Nisan 2010, 14:57:16 »

soyundan ve tüm akrabalarına ehlıbeyt  olan kışilerdır.
Logged
Sayfa: [1]
Maneviyat.com  |  İLİM MECLİSİ  |  Dini Sohbetler  |  Soru-Cevap  |  Cebrail (as) Peygamber Efendimiz' den (sav) sonra dünya'ya inmişmidir? « önceki sonraki »
    Gitmek istediğiniz yer: